TÜRK DIŞ POLİTİKASI

2011-01-05 08:21:00

   Bir devlet varlığını sürdürebilmesi için,Devletin bekası için,Hükümetin,İç ve Dış politikası İstikrarlı olmalıdır.

    Komşularıyla iyi geçinen,Ekonomi yönden ticari bağları olan,anarşizmden uzak olan hükümetler başarılı olur.

    Son yıllarda Türkiye Ekonomi ve yönetim yönünden adeta dışa bağımlı hale geldi.

   Türkiye,Irak savaşında Amerikaya destek verdiği halde,neredeyse Amerikada,Ermeni soykırımı imzadan geçecekti.

   Avrupa birliğine girmek için değerlerinden ödün verdi.Yine Avrupa birliğine almadılar.

Önce israil ile dostluk grubunu kurdu,sonra düşman oldu.Mavi marmara gemisinde 9 insanımız öldürüldü,Türkiye bir şey yapamadı.

    Suriye,PKK ya destek verdi,Türkiye bir türlü önliyemedi.

    İsrailden,Amerikadan uçak ve diğer ticari mallarını almaya bağımlı hale geldik.

Ergenekon adı altında,askerlerimiz yargılandı.Ergenekonun,PKK ve dış düşmanlarla bağlantısı vurgulandı,hala olumlu sonuç alınamadı. 

   Avrupaya yaranabilmek için,Cami,Havra,Kiliseyi birleştirmeye çalıştıkları halde,Vanda Ağdamar kilisesi onarılmasına rağmen,Rum patriğine özerklik verilmesine rağmen,Fıransanın,Ermeni soykırımını onaylamasından kurtulamadı.

     Suç işleyen çocukların yaşı 18'e yükseltilerek,PKK li gençlerin molotuf atarak araba ve dükkanalrı yakması,masum hale getirilerek,suçlular çocuk mahkemesinde yargılanıp serbest bırakıldılar.

      Haburdan giriş yapan onlarca PKK linin yargılanıp serbest bırakılmaları için,çadır mahkemeler kurularak,savcı ve hakimler eşkiyanın ayağına kadar götürdüler.Avrupayı ve Amerikayı yine memnun edemediler.

     Yerli hububat ve hayvan üretimini olumsuz hale getirip,Dış ülkelerden Buğday,pirinç. ve Hayvan ithali yaparak ekonomiyi zayıf düşürdüler.

     Sanayide tamamen dışa bağımlı olarak insansız uçak ve otomobil ithal etmek zorunda kaldılar.

    Türkiye için biçilen ‘yakın gelecek’ vizyonu, ülkemizin doğu-batı  ve güney-kuzey eksenlerinde bir enerji, mal ve bilgi akışı merkezi olması hedefi üzerine bina ediliyor.

    Enerji nakil hatlarının güvenliği gerekli. Mal akışı için hem ticaretin, hem sanayinin geliştirilmesi gerekli bunun için rejim istikrarına ihtiyaç var. Bilgi akışı için hem onu kullanacak hem başka ülkelere aktarımını sağlayacak kaliteli iş gücü elzem.

    Bu da toplumun yaşam ve gelişme düzeyinin yükseltilmesini gerektiriyor. Yani, dış politika öyle iç politikadan soyut değil. Öte yandan sadece lafla, çoşkuyla ve niyet belirtimiyle iş bitmiyor. Müthiş bir ulusal seferberlik gerekli..

0
0
0
Yorum Yaz